Středa, 10 dubna, 2024
aktuálně

Jak si poradit, když přijdete o práci

Přišli jste o zaměstnání, nebo vám tento osud teprve hrozí? Toto období pro vás nejspíš bude poměrně náročné jak po psychické stránce, tak po té finanční. V tomto článku se podíváme na to, jak si poradit v různých situacích spojených se ztrátou zaměstnání, jakou roli hraje v této situaci úřad práce, a také na to, co můžete udělat, abyste byli co nejdříve opět v práci.

Jak je to s nárokem na odstupné?

Pokud máte ve výpovědi či dohodě o ukončení pracovního poměru jako důvod odchodu uvedeny tzv. organizační důvody (tedy že vás propustili kvůli nadbytečnosti či zániku části firmy), odstupné dostanete. Ti, kteří u zaměstnavatele pracovali více jak dva roky dostanou tři platy. Ten, kdo u dané firmy pracoval déle než jeden rok, získá dva platy, a za předpokladu, že váš pracovní poměr trval kratší dobu než jeden rok, máte právo pouze na jeden plat.

Stačí se spolehnout na úřad práce, nebo práci hledat i jinde?

Samotný úřad práce doporučuje, abyste i vy sami projevili iniciativu při hledání nové práce. Obvoláním svých známých, rodinných příslušníků, bývalých spolužáků či kolegů rozhodně nic nezkazíte. Také si můžete založit účet na jedné z četných webových stránek, které se touto problematikou zabývají. Trvá to chvilku a obvykle je to zcela zdarma.

Věnujte pozornost i inzerátům na internetu a v tisku nebo se poptejte v různých podnicích, kde by se pro vás mohlo najít uplatnění.

Kdy se přihlásit na úřad práce a kdy začít hledat práci?

Při ztrátě práce se registrujte do tří pracovních dnů na úřadu práce v místě vašeho trvalého bydliště. První návštěva vyžaduje vaši osobní přítomnost. S sebou si vezměte osobní dokumenty a také dokumenty vystavené vaším bývalým zaměstnavatelem.

Vzhledem k tomu, že u profesí vyžadujících středoškolské či vyšší vzdělání trvá výběr nových zaměstnanců i několik měsíců, vám určitě doporučujeme začít s hledáním ihned. Podejte žádost o zprostředkování zaměstnání na jakémkoliv kontaktním pracovišti ÚP ČR a staňte se tak uchazečem o zaměstnání.

Tato instituce vám následně může pomoci získat vhodné zaměstnání či nabídnout poradenství ohledně kariéry. „Pracák“ vám také může finančně pokrýt vhodnou rekvalifikaci či vás zařadit do jednoho z mnohých projektů na podporu zaměstnanosti.

Jaké jsou výhody rekvalifikačních kurzů?

Pokud chcete snáz najít uplatnění na trhu práce, měli byste zvážit možnost udělat si rekvalifikační kurz. Nejenže zaměstnavatelé upřednostňují uchazeče s rozšířenými znalostmi, ale také je to skvělý způsob, jak předejít syndromu vyhoření. Pokud se vás netýká možnost získat finanční podporu na tento kurz od úřadu práce, může vám pomoci například půjčka bez registru.

- Reklama -magazinmagazin
SEO článek

Nejnovější články

Další články autora