Čtvrtek, 4 dubna, 2024
aktuálně

Mapy a povlak na jazyku: Který co znamená a jaké jsou příznaky?

Jazyk dítěte může mít různé barvy a různé příčiny. Někdy je neškodný, někdy je projevem onemocnění, které je třeba léčit.
Změny na jazyku u dětí
Často se u dětí vyskytuje povlak na jazyku, případně změny jeho zabarvení. V zásadě je možné říci, že povlak signalizuje přítomnost bakterií a odumřelých buněk a vyskytne se tehdy, jestliže déle nejíme nebo nepijeme. Takový povlak je normální a dá se setřít nebo seškrábat. Pokud se povlak setřít nedá nebo spodina po jeho setření krvácí, nejde o běžný stav.

Jaké mohou být jiné příčiny povlaku či zbarvení jazyka?

  1. Kvasinková infekce -soor
    Často přítomnost bělavého povlaku signalizuje kvasinkovou infekci, na kterou jsou malé dětičky náchylnější. Některé děti tolerují kvasinky v ústech bez problémů, jiné dětičky jsou plačtivé a mají potíže s papanie, protože infekce v ústech může způsobovat i bolest. Při kvasinkovou infekci se povlak nebo bílé fleky vyskytují i ​​na vnitřní straně líc, na patře nebo na uvula. Povlak či skvrny mohou mít i krémovožltú barvu.

Poměrně často se kvasinková infekce v ústech spojuje is plenkovou dermatitidou, čili zapaření zadečkem. Při zjištění soor pediatr předepíše antimykotický sirup, který kvasinku zničí. V prevenci je důležitá hygiena bradavek při kojení a také hygiena dudlíků či dětských lžiček.

  1. Zbytky mlíčka
    Často mají děti bílý jazyk po konzumaci mléka. Samozřejmě, v tomto případě jde o absolutně neškodný projev. Takový povlak lze setřít gázou či kapesníkem a takovýmto způsobem jej odlišit od kvasinkové infekce, kde se povlak setřít nedá
  2. Angína, spála
    spála
    spála
    Zdroj: Spála, archiv Najmama
    GALERIE
    V tomto případě se s bílým povlakem spojují i ​​jiné, typické příznaky angíny – vysoké horečky, bolest při polykání, zvětšené uzliny, bolesti břicha, celkový pocit nemoci.
    Při spály navíc i vyrážky po těle a nezřídka u dětí i zvracení. Při spály často dochází k odlupování bílého povlaku a vzniku červených skvrn – tzv. malinový jazyk.

Malinový jazyk může být i projevem nedostatku vitaminů skupiny B. U dětí bývá také příznakem tzv. Kawasakiho choroby, která je vzácná, ale velmi nepříjemná – jde o zánět tepen.

  1. Dehydratace
    Bílý povlak na jazyku může někdy signalizovat i nedostatečný příjem tekutin, zda jejich nadměrný výdej (při zvracení či průjmu). Je třeba důsledně sledovat jiné známky dehydratace a snažit se do dítěte dostat dostatek tekutin, pokud je schopné jejich přijímat. Pokud v sobě tekutiny neudrží a je dehydratované, je nutná infuzní terapie.
  2. Nedostatečná ústní hygiena
    Někdy zapomínáme dětem při čištění zubů vyčistit i jazyk. To může také být příčinou povlaku na jazyku.
  3. Běžné virová onemocnění

Zdroj: Archiv Najmama.sk
GALERIE
I při klasických, běžných virózách se můžeme setkat s povlakem na jazyku. Může se tak stát například při chřipce či virových onemocněních nosohltanu.

  1. Dýchání ústy
    U dětí je častým problémem dýchání ústy, často se tak děje například při rýmě nebo zvětšených nosných mandlích. Tím dochází k vysušování úst a na jazyku nastávají podmínky jako při dehydrataci, což se projevuje bílým povlakem.
  2. mapovitý jazyk
    Ačkoli to vypadá hrozně, pokud na jazyku dítěte jsou začervenalé vyhlazené plošky připomínající kontinenty na mapě, jde o neškodný stav. Plošky jsou často měnlivé, mění svůj tvar a lokalitu často i během několika hodin. Jde o takzvaný mapovitý nebo geografický jazyk a tento je způsoben přechodnou ztrátou keratinových vlásků nitkovitých výběžků na jazyku.

Mapovitý jazyk je dvakrát častější u dívek než u chlapců a jeho příčina není zcela objasněna. V dětství se vyskytuje častěji, s věkem jeho výskyt klesá, častější je také u alergiků či astmatiky.

Často je mapovitý jazyk dědičný a zvykne se objevit zejména při virózách a běžných onemocněních. Obyčejně bývá jazyk nebolestivý, ale někteří pacienti si stěžují na pálení nebo pocit cizího tělesa v ústech. Léčba není nutná, pokud pacient nemá problémy, při potížích je třeba se obrátit na stomatologa nebo ORL.

  1. Zbarvení v důsledku konzumace některých jídel
    Častou, přechodnou příčinou zbarvení jazyka nejrůznějšími barvami bývá konzumace jídel obsahujících barviva. Třeba na to myslet dřív, než rodič dostane infarkt při pohledu na modrý jazyk dítěte krátce po snědení podezřele vypadající lízátka.
  2. Kouření
    Pokud Vaše dospívající ratolest mívá nažloutlý povlak na jazyku a podezřele často kolem ní cítíte cigaretový kouř, pravděpodobně se stává uživatelem nikotinu. Jednoduše řečeno, je možné, že kouří.
  3. Ústní vody, léky, mentol, eukalyptus
    Dalšími možnými příčinami nažloutlého povlaku je používání ústních vod, některých léků, mentolu či eukalyptu.
  4. Ekzém
    Děti trpící ekzémem mohou na jazyku také mít nažloutlý povlak, pravděpodobně z důvodu oslabené
- Reklama -magazinmagazin
SEO článek

Nejnovější články

Další články autora